Ekspozytura „Rygor”

Służba w cieniu dla Polski

Tom I oraz tom II komiksu Ekspozytura „Rygor” autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego zostały objęte patronatem honorowym Agencji Wywiadu.

 

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

Rok 2022 jest niezwykły dla Agencji Wywiadu, ponieważ obchodzi ona 20. rocznicę swojego powstania. Dlatego zdecydowaliśmy się uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć w formie komiksu jedną z wielu ciekawych i mało znanych historii polskiego wywiadu dotyczącą Ekspozytury Wywiadowczej Afryka Północna w Algierze, której działania umożliwiły lądowanie sił alianckich w Afryce. Postać gen. bryg. Mieczysława „Rygora” Słowikowskiego przeprowadzi Was przez warsztat pracy wywiadowczej w wojennych realiach.

Tom II Zapalić „Pochodnię”

W drugiej części opowieści o „Rygorze” główny bohater zmaga się z wyzwaniami związanymi ze stale wzrastającą czujnością kolaboracyjnych władz i Gestapo. W efekcie – pomimo wsparcia Stanów Zjednoczonych – musi się mierzyć z dekonspiracją części siatki wywiadowczej. Całą tę sytuację udaje mu się w pewnym stopniu opanować – nie zważając na zagrożenie, przeprowadza własną operację przerzucenia drogą morską oficerów wywiadu z Gibraltaru do Algierii. Wszystkie te działania powodują, że lokalny ruch oporu zwiększa  swoje zainteresowanie Słowikowskim i jego kontaktami z aliantami, którzy – choć na całym wybrzeżu daje się odczuć niepokój – decydują się na zaatakowanie Afryki Północnej. Dzięki „Rygorowi” Amerykanie i Brytyjczycy są w stanie się bronić. Ostatecznie po wkroczeniu Amerykanów polski oficer podejmuje decyzję o zamknięciu ekspozytury.

W nowym tomie ponownie przybliżamy Wam nie tylko nasze wartości, o których pisaliśmy już w pierwszej części komiksu, ale także prezentujemy kulisy pracy wywiadowczej. Pokazujemy, z jakimi problemami borykają się „Rygor” oraz wszyscy oficerowie wywiadu, którzy muszą pogodzić życie rodzinne z zawodowym.

 

 

 

 

 

Tom I Goście hotelu Arago

Algier – miasto we francuskiej kolonii w Afryce Północnej – cieszy się względnym spokojem i dostatkiem, jakiego próżno szukać w Europie. W hotelu Arago zatrzymuje się grupa oficerów polskiego wywiadu przerzucona z Francji. Ich szef to Mieczysław Słowikowski, który po sukcesach Afrika Korps odniesionych w walkach w Libii i Egipcie otrzymuje polecenie udania się do Algierii w celu zorganizowania siatki wywiadowczej. Zakłada on tam fabrykę płatków owsianych Floc-Av i tym samym inicjuje działalność Ekspozytury Wywiadowczej Afryki Północnej w Algierze. Nadaje jej taki sam pseudonim jak sobie – Rygor.

Przykrywka pozwala mu nawiązać kontakty z osobami należącymi do miejscowych elit. Siatka Słowikowskiego działa sprawnie – organizując łączność i werbując kolejnych agentów, pomimo wojennych realiów.

 

Miłej lektury!

 

 

 

 

 

Jeśli zainteresowała Was historia „Rygora” i chcielibyście kultywować przyświecające mu wartości, zapraszamy do wstąpienia w szeregi Agencji Wywiadu.

 

Tobiasz Piątkowski — scenarzysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor m.in. serii Status 7, 48 stron, Rezydent, Koszmary zebrane, Pierwsza brygada, Nowe przygody Stasia i Nel, Bradl, Bazyliszki oraz Ekspozytura „Rygor”, a także komiksów i magazynów dziecięcych.

 

Marek Oleksicki — absolwent Wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w branży reklamowej, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce z rysunkami jego autorstwa ukazały się albumy - Odmieniec: Trzy, Ursynowska specgrupa od rozwałki, Metametal, Bradl i Ekspozytura Rygor. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim — Powstanie '44. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein's Womb, 28 Days Later, a także The Darkness: Close Your Eyes i głośna seria Zero.

 

Opcje strony

do góry